چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

آشنایی با صفحه آرایی در چاپ کتاب

صفحه آرایی – مفاهیم صفحه آرایی

صفحه آرایی یا همان آراستن صفحات کتاب برای چاپ شامل طراحی اجزایی مانند شماره صفحات، فهرست کتاب و شناسنامه کتاب است که باید در یک کتاب وجود داشته باشد. در این متن شما را با مفهوم صفحه آرایی آشنا خواهیم کرد.

صفحه آرایی

وظیفه صفحه آرا این است که کل محتوای کتاب را به نحوی کنار یکدیگر قرار دهد که در نهایت به شکلی منسجم و دقیق در کنار یکدیگر قرار گیرند تا از لحاظ بصری جلوه خوبی به کتاب دهند. در حقیقت صفحه آرا کار مهم و دشواری انجام می دهد و خواندن کتاب را برای خواننده آسان تر و لذت بخش تر می کند. عناوینی که در پایین مطرح شده اند از وظایف یک صفحه آرا به شمار می آیند.

مفاهیم صفحه آرایی

حروف چینی: یکی از کارهایی که برای صفحه آرایی انجام می شود حروف چینی است. سال های قبل چاپخانه ها با استفاده از کنار هم قرار دادن حروف فلزی، متن را ایجاد می کردند. اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و با استفاده از نرم افزارهایی همچون ورد این کار بسیار راحت تر و سریع تر انجام می شود.

اندازه حروف: از دیگر وظایف صفحه آرا انتخاب نوع حروف و اندازه آن ها است. صفحه آرا باید فونت تمام صفحات کتاب را کنترل کند و در جاهایی که لازم است برخی کلمات یا فونت ها را تغییر داده و یا آن ها را بولد کند.

Image result for صفحه آرایی"

ستون های کتاب: صفحه آرا باید تعداد ستون های کتاب را نیز تعیین کند. استاندارد خاصی برای یک یا دو ستونه بودن کتاب وجود ندارد اما اغلب کتاب ها به صورت یک ستونه به چاپ می باشند.

سطرها: سطرهای کتاب باید دارای نظم و ترتیب باشند. متاسفانه برخی کتاب های چاپ شده به دلیل صفحه بندی ضعیف دارای سطر بندی نامنظم هستند و این موضوع ایراد بزرگی است زیرا زیبایی بصری کتاب را تحت تاثیر قرار می دهد.

حاشیه ها: مرتب کردن و یکسان سازی حاشیه های کتاب یکی دیگر از کارهایی است که یک صفحه آرا به عهده دارد. امروزه این کار با استفاده از نرم افزارهایی همچون ورد به راحتی و با دقت بالا انجام می شود.

تو رفتگی در اول پاراگراف: سطر آغازین اغلب پاراگراف ها با تو رفتگی شروع می شود. این کار بستگی به سلیقه صفحه آرا دارد و اگر تصمیم بگیرد که هر پاراگراف را به این صورت آغاز کند باید این روند را تا انتهای کتاب ادامه دهد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا