چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

انواع ژانرهای کتاب

ژانر کتاب

ژانرها مشخص می کنند که کتاب ها به کدام دسته بندی تعلق دارند. اگر کتاب خوان باشید احتمالا با این ژانرها آشنا هستید و ژانرهای زیادی را مطالعه کرده اید. تعدادی از ژانرهای مختلف کتاب به طور مختصر در این مقاله توضیح داده شده است.

1. اکشن و ماجراجویی

داستان های این ژانر معمولا یک یا چند رویداد و حادثه را نشان می دهند که خارج از زندگی عادی اتفاق می افتد. موضوع اصلی آن اغلب با خطر و حرکات فیزیکی همراه است. این داستان ها تقریبا همیشه سریع پیش می روند. تعدادی از نمونه های این ژانر عبارتند از: سه تفنگدار اثر الکساندر دوما و زندگی پی اثر یان مارتل.

2. کلاسیک

کلاسیک به کتاب هایی می گویند که به عنوان مهم ترین و تاثیرگذارترین کتاب های یک دوره یا مکان خاص پذیرفته شده اند. این کتاب ها در مدارس تدریس می شوند. تعدادی از نمونه های این ژانر عبارتند از: کشتن مرغ مقلد اثر هارپر لی و 1984 اثر جورج اورول.

3. رمان های گرافیکی و کمیک

اساس این کتب ها تعدادی تصاویر دستی است. داستان معمولا توسط این تصاویر و تعداد کمی کلمات روایت میشود و این کلمات معمولا بالا یا پایین تصاویر در اسپیچ بابل نوشته می شوند. نمونه ای از این کتاب ها عبارتند از: وی مثل وندتا اثر الن مور و بتمن: شوالیه تاریکی بازمی گردد اثر فرنک میلر.

4. جنایی و پلیسی

همانطور که از نام ژانر مشخص است این نوع داستان ها با جنایت، جنایتکاران و بازجویی است. تعدادی از کتاب های معروف این ژانر عبارتند از: شرلوک هلمز اثر آرتور کنون دویل و قتل در قطار سریع السیر اثر آگاتا کریستی.

5. نمایشی

داستان های نمایشی از نظم و نثر تشکیل شده اند و معمولا برای نمایش در تئاتر مناسب هستند، جایی که کشمکش ها و احساسات با دیالوگ ها و حرکات نشان داده می شوند. نمونه های از این ژانر عبارتند از: هملت اثر شکسپیر و در انتظار گودو اثر ساموئل بکت.

6. داستان جن و پری

این داستان ها معمولا مخصوص بچه ها هستند و شامل موجودات خیالی و رویدادهای جادویی هستند. تعدادی از این داستان ها عبارتند از: راپونزل اثر برادران گریم و دیو و دلبر.

7. فانتزی

کتاب های این ژانر حاوی یک داستان در یک دنیای فانتزی است، دنیایی که واقعی نیست و از جادو، موجودات جادویی و رویدادهای خارق العاده تشکیل شده است. تعدادی از کتاب های موجود در این ژانر عبارتند از: ارباب حلقه ها اثر جی آر آر تالکین و بازی تاج و تخت اثر جورج آر آر مارتین.

8. وحشت

ژانر وحشت ژانری است که قصد یا توانایی ایجاد ترس و وحشت در خواننده را دارد. این ژانر باعث ایجاد یک جو ترسناک می شود. تعدادی از کتاب های این ژانر عبارتند از: کتاب های درخشش و آن  اثر استفن کینگ.

9. رئالیسم جادویی

در این ژانر ساختار واقعیت تغییر می کنند و یک محیط واقعی اما با روابط مخصوص خود آفریده می شود. از کتاب های مشهور این ژانر می توان به صد سال تنهایی اثر گابریل گارسیا مارکز و مرشد و مارگاریتا اثر میخاییل بولگاکف اشاره کرد.

10. علمی تخیلی

این ژانر با پدیده هایی در مورد آینده و یا پدیده هایی تخیلی مانند سفر در زمان، علم و تکنولوژی سر و کار دارد. داستان های این ژانر معمولا در زمان آینده و یا سایر سیارات رخ می دهند. تعدادی از کتاب های مشهور این ژانر عبارتند از: مریخی اثر اندی ویر و بازی های گرسنگی اثر سوزان کالینز.

البته این ژانرها فقط تعدادی از ژانرهای بیشتر شناخته موجود برای دسته بندی کتاب ها است و در اصل تعداد بیشتر ژانر وجود دارد و ممکن است که یک کتاب در برگیرنده چندین ژانر مختلف باشد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا