چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

درباره کتاب بادبادک باز

بادبادک باز

بادبادک باز در سال 1382 توسط خالد حسینی نویسنده افغان و به زبان انگلیسی نوشته شد و در سال 1388 به فارسی برگردانده شد.

خلاصه کتاب بادبادک باز

کتاب بادبادک باز روایت زندگی پسری افغان به نام امیر است که اکنون ساکن کالیفرنیا است و به دلایلی به افغانستان که زیر سلطه طالبان به سر می برد بازگشته است. داستان از قبل آشوب ها و درگیری ها شروع می شود و ادامه می یابد، اما سیاست در این کتاب بسیار کمرنگ است و بیشتر روی زندگی و ارتباطات دو دوست به نام های امیر و حسن تمرکز دارد و فرهنگ، رسومات و تضاد رفتارها را روایت می کند.

امیر و حسن هر دو باهم بزرگ شده اند و برای یکدیگر حکم برادر دارند. امیر فرزند ارباب و حسن پسر خدمتکار آن ها است. حسن و پدرش علی اهل یکی از شهرهای افغانستان به نام هزاره هستند که ساکنین آن همگی شیعه می باشند. اغلب افغان ها سنی بوده و با هزاره ای ها رابطه خوبی ندارند و آن ها را تمسخر کرده و خود را برتر می دانند. اما امیر و پدرش رابطه بسیار خوبی با حسن و علی دارند. حسن نمونه ای از یک انسان با وفا و بی غل و غش است که در قبال امیر از انجام هیچ کاری کوتاهی نمی کند و همیشه از او پشتیبانی می کند. اما امیر گاهی اوقات تحت تاثیر صحبت های اطرافیان قرار گرفته و او را تنها خدمتکار خود می داند و در حضور مهمان ها با او بازی نمی کند.

Description: دانلود کتاب صوتی "بادبادک باز" با روایت بهرام ابراهیمی | پی جو

بادبادک بازی یکی از بازی های مورد علاقه اهالی افغانستان است که در سال های گذشته طرفداران زیادی داشته و کودکان از محله های مختلف گرد هم می آمدند تا بادبادک های خود را هوا کنند. آخرین بادبادکی که در آسمان باشد به عنوان برنده انتخاب می شود. امیر که رابطه چندان خوبی با پدر خود ندارد، تصمیم می گیرد در یکی از این مسابقات برنده شده و پدرش را تحا تاثیر قرار دهد. حسن که بادبادک باز قهاری است به امیر کمک می کند تا برنده شود. اما در این بین اتفاقات ناخوشایندی رخ می دهد که رابطه حسن و امیر را تحت تاثیر قرار داده و آن ها را از یکدیگر دور می کند. حسن و پدرش پس از مدتی به شهر خود بازگشته و امیر و پدرش نیز با حمله روس ها به افغانستان مجبور به ترک کشور شده و به آمریکا مهاجرت می کنند.

سال ها بعد یکی از آشنایان با امیر تماس گرفته و از او می خواهد که به افغانستان که حالا تحت سلطه طالبان است برگردد و گذشته را جبران کند. امیر به افغانستان رفته و در این بین اتفاقات زیادی را تجربه می کند.

درباره کتاب بادبادک باز

داستان اصلی کتاب بادبادک باز در مورد رابطه بین امیر و حسن است. اما نویسنده در این بین به آداب و رسوم مردم افغان و تاثیرات جنگ در زندگی مردم افغانستان نیز می پردازد. تاثیراتی که مردم یک کشور را از انسانیت دور کرده و کودکانی که در این بین زجرهای زیادی متحمل می شوند. زنانی که شوهران خود را از دست می دهند و مردمی که برای یک لقمه نان جان می دهند.

Description: Small Talk: Khaled Hosseini | Financial Times

خالد حسینی نویسنده ای افغان است که در آمریکا سکونت دارد و با کتاب های خود دریچه جدیدی از فرهنگ افغانستان و مردم این کشور را به روی مردم دنیا گشوده است. کتاب های او از جمله بادبادک باز، هزار خورشید تابان و ندای کوهستان همگی به زبان انگلیسی نوشته شده و مورد استقبال مخاطبان و منتقدان در سراسر دنیا قرار گرفته است.

داستان بادبادک باز یک داستان تاثیرگذار و فراموش نشدنی است که از رنج های یک کشور، سنت های غلط، جنگ های خانمان سوز و زجر مردم می گوید.

این کتاب در ایران توسط ناشران زیادی ترجمه و چاپ شده است. از بهترین ترجمه های این کتاب می توان به ترجمه مهدی غبرائی از نشر نیلوفر و ترجمه مشترک زیبا گنجی و پریسا سلیمان زاده از انتشارات مروارید اشاره کرد.

مارک فوستر، کارگردان سوئیسی-آلمانی در سال 2007 فیلمی با همین نام ساخت و نامزد دریافت جایزه اسکار شد. در این فیلم اغلب از بازیگران بومی استفاده شده و همایون ارشادی، بازیگر ایرانی نیز در آن به ایفای نقش پرداخته است. اگرچه داستان فیلم بر اساس کتاب بادبادک باز است اما ضعیف تر از آن می باشد و توصیه می شود که در ابتدا کتاب را خوانده و سپس به سراغ فیلم بروید.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا