چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

تلاش گوگل برای تبدیل کتاب های الکترونیکی به صوتی

هوش مصنوعی – تولید کتاب های صوتی

اخیرا شرکت گوگل اعلام کرده است که قصد دارد تعداد بیشتری از کتاب های الکترونیک منتشر شده در بازار اروپا و آمریکا را با استفاده از هوش مصنوعی به کتاب صوتی تبدیل کند.

کرونا و کتاب های الکترونیکی و صوتی

شیوع کرونا و اعلام قوانین قرنطینه در اغلب کشورهای دنیا گرایش مردم به سمت کتاب های الکترونیکی و صوتی را چند برابر کرده است. اگرچه همه گیری ویروس کرونا باعث آسیب های اقتصادی شدید شده است اما به نظر می رسد که صنعت انتشار کتاب های صوتی را پر رونق تر از پیش کرده است.

طبق گزارشات انجمن ناشران آمریکا از 1360 ناشر در آمریکا، پس از شیوع ویروس کرونا در جهان و در سال 2020 بخش کتاب های صوتی در انتشاراتی های مورد مطالعه برخلاف کتاب های چاپی رشدی 15 درصدی داشته و حجم دانلود کتاب صوتی برای کودکان در آمریکا 50 درصد افزایش داشته است. البته با توجه به اینکه هزینه تولید کتاب های صوتی در آمریکا بالا است تقریبا تمامی انتشارات معتبر سعی می کنند که کتاب ها را گلچین کرده و تعداد محدودی از آن ها را به نسخه صوتی تبدیل کنند.

تبدیل متن به صدا با استفاده از هوش مصنوعی

در این بین شرکت گوگل به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد تعداد بیشتری از کتاب های الکترونیکی منتشر شده در بازار اروپا و آمریکا را به کتاب صوتی تبدیل کند. مسئولان این شرکت می گویند با استفاده از هوش مصنوعی و نرم افزارهای اتوماتیک تبدیل متن به صدا بسیاری از کتاب های الکترونیک را به کتاب های صوتی تبدیل کنند.

بخشی از تکنولوژی مورد استفاده گوگل در تبدیل متن به صوت هم اکنون در دسترس عموم قرار داده شده است اما مسئولان این شرکت می گویند در فن آوری پیشرفته ای موسوم به TTS به لحن گویندگان کتاب نیز توجه شده است.

مسئولان شرکت گوگل در حال مذاکره با ناشران معتبر آمریکایی و اروپایی هستند تا در استفاده از کتاب های الکترونیک و مسئله کپی رایت مشکلی ایجاد نشود. ظاهرا مسئولان گوگل در تبدیل کتاب های الکترونیکی به صوتی به میزان فروش آن ها توجه ندارند و می خواهند تمام کتاب های الکترونیکی موجود را به نسخه های صوتی تبدیل کنند.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز
کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز