چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

قیمت کاغذ همچنان در حال افزایش می باشد

افزایش قیمت کاغذ – روند رو به صعود قیمت کاغذ فرهنگی

افزایش قیمت کاغذ در بخش فرهنگ در سال جاری همچنان رو به افزایش است و به نظر می رسد این روند ادامه داشته باشد.

افزایش بی رویه قیمت کاغذ

از اوایل اردیبهشت ماه سال جاری با وجود اعلام خبر واردات کاغذ با تایید وزارت ارشاد، روند رو به افزایش قیمت کاغذ تحریر و بالک همچنان ادامه دارد. زیرا ارز لازم از سوی بانک مرکزی برای انجام این کار تامین نشده است.

در ادامه در اواسط اردیبهشت ماه برخی واردکنندگان کاغذ در مورد اختصاص ارز دولتی برای واردات کاغذ مصرفی ناشران و روزنامه گران توضیحاتی ارائه کرده و گفتند ارزی برای واردات کاغذ به آن ها داده نشده است.

اکنون با بازگشایی انتشارات بعد از گذشت چند ماه، بار دیگر با افزایش قیمت کاغذ رو به رو هستیم. دو کاغذ تحریر و بالک همچنان به روند صعودی خود ادامه می دهند. در حال حاضر قیمت کاغذ کالک 60 گرمی از بندی 233 هزار تومان به 250 هزار تومان افزایش قیمت داشته است. همچنین قیمت هر بند کاغذ تحریر 70 گرمی نیز به بیش از 280 هزار تومان رسیده است. این روند برای هر دو محصول در دو ماه گذشته صعودی بوده است و انتظار می رود که همچنان ادامه داشته باشد.

حلقه گمشده این روزهای بازار نشر و افزایش ادامه‌دار قیمت‌ها/تناقض ...

مشکلات تامین ارز در ماه های اخیر

از طرف دیگر بخش دولتی همچنان توزیع کاغذ را در دستور کار ناشران کشور قرار داده و اقدام به فروش کاغذ نیز کرده است. البته به نظر می رسد در صورت ادامه این وضعیت، این تعاونی نیز در روزهای آتی با مشکل تامین کاغذ مواجه شود.

نکته قابل توجه این است که در دو ماه گذشته تنها 37 درصد از حجم واردات کاغذ کشور از گمرک ترخیص شده است. در حال حاضر بخش عمده ای از کاغذ مورد نیاز ناشران ایرانی از کشورهایی همچون چین، هند، روسیه، سوئد، ترکیه و نروژ تامین می شود.

مشکلات تامین ارز برای واردات کشور در ماه های اخیر در بخش های زیادی خود را نشان داده است. این موضوع در بخش فرهنگی که نیاز به حمایت دولت دارد، بیش از پیش به چشم می آید.

افزایش قیمت کاغذ در سال های گذشته فشار زیادی به ناشران و نیز خریداران کتاب وارد کرده است. اما به نظر می رسد همچنان کنترلی بر قیمت ها وجود ندارد و قیمت کاغذ در حال طی کردن سیر صعودی می باشد.

محبوب ترین کتاب ها
Sustainable development in Urban planning for future cities
Sustainable development in Urban planning for future cities
منابع انسانی دیجیتال
چاپ کتاب منابع انسانی دیجیتال
مواد و مصالح ساختمانی
مواد و مصالح ساختمانی
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب روش تحقیق
روش تحقیق