چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

وارد کردن کتاب به زندگی کودکان

بلندخوانی برای کودکان

وقتی با صدای بلند برای کودکان کتاب می خوانیم در واقع به واژه ها جان می بخشیم و باعث می شویم آن ها فضای کتاب و رویدادها را در ذهن خود مجسم کنند.

بلندخوانی برای کودکان یک نیاز اساسی است تا بتوانیم کودکان را با ادبیات مخصوص به آن ها آشنا کنیم. کودکان لذت زیادی از شنیدن داستان می برند و مهم تر از آن با شیوه های گفتار در زبان نیز آشنا می شوند. مثلا وقتی صدای خواننده آرام است، داستان به آرامی یک رود در جریان است، وقتی صدای خواننده اوج می گیرد داستان وارد کشمکش می شود. به این وسیله کودکان با جادوی زبان آشنا می شوند و از ادبیات و کتابخوانی لذت خواهند برد.

فقط خواندن گاه و بی گاه کتاب برای کودکان کافی نیست، بلکه باید کتاب ها را وارد زندگی کودکان کنیم. باید خواندن کتاب را در برنامه روزانه آن ها قرار دهیم و کاری کنیم که از کتاب خواندن لذت ببرند و هیچ گاه آن را ترک نکنند. بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شده است که کودکان در شکم مادر نیز قادر به شنیدن هستند. هر واژه ای که برای نوزاد خوانده شود باعث تحریک و رشد سلول های مغزی نوزاد می شود. بلندخوانی بهترین سرمایه برای نوزاد است و در یادگیری او بسیار موثر خواهد بود.

البته باید در انتخاب کتاب هایی که برای کودکان می خوانید دقت کنید. قصه ها باید آموزنده باشند و اخلاق و قوائد را در قالب داستان به کودک بیاموزند. ممکن است کودکان خیلی به حرف های والدین خود توجه نکنند اما وقتی مطالب آموزنده را در قالب یک داستان جذاب برای آن ها تعریف کنید قطعا آن را به یاد می سپارند. تک فرزندی در جامعه امروزی رایج شده است و کودکان دیگر فرصت تعامل با فردی به اسم خواهر یا برادر را ندارند و حس نوع دوستی را درک نمی کنند و همه چیز را برای خود می خواهند. باید داستان هایی برای آن ها تعریف کنیم که حس نوع دوستی را در آن ها بیدار کند. همچنین با زیاد شدن آزار و اذیت جنسی کودکان باید آن ها را آگاه کنیم که بهتر است این آگاهی از طریق کتاب هایی با این موضوع که در باز موجود هستند صورت گیرد. هرچه کتابخوانی بیشتر باشد آگاهی بیشتر می شود و با افزایش آگاهی آسیب ها کمتر می شوند.

 

محبوب ترین کتاب ها
میزان برخورداری مدارس منطقه 6 تهران از یادگیری سازمانی
میزان برخورداری مدارس منطقه 6
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
تاثیرات مشاوره گروهی بر حل مسائل اجتماعی و بلوغ عاطفی بر اساس رویکرد لازاروس
تاثیرات مشاوره گروهی
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
Sustainable development in Urban planning for future cities
Sustainable development in Urban planning for future cities
پربازدیدترین کتاب
اصول و مباني شهرسازي
اصول و مباني شهرسازي