چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

زندگینامه و آثار بزرگ علوی

بزرگ علوی

سید مجتبی آقا بزرگ علوی در بهمن ماه سال 1282 در چاله میدان تهران به دنیا آمد و سپس به نام بزرگ علوی به شهرت رسید. پدر وی از آزادی خواهان دوره مشروطه و نماینده دوره اول مجلس بود. بزرگ علوی در سال 1375 در شهر برلین درگذشت.

ابوالحسن خان، پدر بزرگ علوی به دلیل فعالیت های سیاسی خود مجبور به مهاجرت به فرانسه و سپس آلمان شد. در سال 1303 بزرگ به همراه پدر و برادران به آلمان رفت و چهار سال بعد به ایران بازگشت و شروع به تحصیل در شهرهای تهران و شیراز کرد. در همین سال ها بود که نویسندگی را نیز در کنار تدریس آغاز کرد و بعد از چند سال نویسندگی به شغل اصلی او تبدیل شد.

علوی در سال 1323 سردبیر مجله ای به نام پیام نو شد و با همکاری هدایت به کارهای ادبی پرداختند. او در این سال ها یک رمان و چندین داستان کوتاه نوشت. سپس به دلایل سیاسی به زندان افتاد و تا سال 1357 اجازه چاپ کتاب به او ندادند.

وی پس از پایان دوره زندان به آلمان مهاجرت کرد و تا سال 1358 به وطن بازنگشت. پس از بازگشت نیز زیاد دوام نیاورد و دوباره به آلمان رفت. در برلین به تدریس در دانشگاه پرداخت و بعد از بازنشستگی به کارهای پژوهشی مشغول شد و در سال 1375 در همان شهر درگذشت.

بزرگ علوی در سال های فعالیت خود کتاب های زیادی نوشت و به دلیل قلم خاصی که داشت به شهرت رسید. برترین اثر او کتاب چشمهایش بود که با توجه به زندگی نقاش معروف ایرانی، کمال الملک آن را نوشته بود.

درونمایه اکثر کتاب های علوی الهام گرفته از آرمان های سیاسی او است و قهرمان های داستان های او اغلب شبیه به خود او و به دور از وطن هستند.

از دیگر داستان ها و کتاب های مشهور وی می توان به میرزا، چمدان و سالاری ها اشاره کرد.

محبوب ترین کتاب ها
میزان برخورداری مدارس منطقه 6 تهران از یادگیری سازمانی
میزان برخورداری مدارس منطقه 6
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
تاثیرات مشاوره گروهی بر حل مسائل اجتماعی و بلوغ عاطفی بر اساس رویکرد لازاروس
تاثیرات مشاوره گروهی
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
Sustainable development in Urban planning for future cities
Sustainable development in Urban planning for future cities
پربازدیدترین کتاب
اصول و مباني شهرسازي
اصول و مباني شهرسازي