چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

درباره احمد محمود

احمد محمود

احمد عطا در دی ماه سال 1310 در اهواز متولد شد و پس از وارد شدن به عرصه نویسندگی از نام هنری احمد محمود استفاده کرد. وی نویسنده یکی از مشهورترین رمان های ایرانی به نام همسایه ها است که در مهر ماه سال 1381 در بیمارستان مهراد تهران در گذشت.

احمد محمود پس از تمام کردن دوره ابتدایی و متوسطه وارد دانشکده افسری شد و در کودتای 28 مرداد دستگیر شد، در این دستگیری از ناحیه ریه دچار آسیب دیدگی شد و در نهایت همین آسیب موجب مرگ وی در سن 71 سالگی شد.

محمود اولین داستان خود را در سال 1333 تحت عنوان صبح میشه در مجله امید ایران و با اسم هنری احمد احمد منتشر کرد، اما بعدها نام خود را به احمد محمود تغییر داد. وی پس از انتشار یک مجموعه داستان در سال 1336، اولین و مشهورترین رمان خود یعنی همسایه ها را در سال 1353 وارد بازار کرد. محمود روایتگر خطه جنوب است، زیرا در تمام داستان های خود جنوب کشور را به خوبی روایت کرده است. او علاوه بر این که متولد جنوب ایران است به بندر لنگه نیز تبعید شده بود و آخرین کتاب چاپی خود تحت عنوان درخت انجیر معابد را در همان دوران نوشت.

احمد محمود در خلق و توصیف شخصیت داستان هایش فوق العاده عمل می کرد. شخصیت کتاب های او را اقشار مختلف تشکیل می دهند و هر کدام لحن منحصر به فرد خود را دارند، و همین ویژگی باعث کیفیت بالای داستان های محمود است. محمود از نویسندگانی است که رمان چند صدایی را وارد ادبیات ایران کرد.

این نویسنده پس از تحمل طولانی مدت مشکلات تنفسی و ریوی در مهر ماه 1381 در سن 71 سالگی در بیمارستان مهراد درگذشت. محمود دولت آبادی در مورد او می گوید: وقتی به ملاقاتش رفتم چهل دقیقه با من صحبت کرد و اصلا هراسان به نظر نمی رسید، پر از قدرت و زندگی بود. از کارهایش و ادبیات برایم صحبت کرد. گویی قصد داشت به من بگوید که آدم درستی بوده است، آدمی که همیشه خودش بوده است. او بیش از پنجاه سال در خدمت ادبیات بود و این کار کمی نیست، مطمئنم که بسیاری از نویسندگان با تاثیر از این نویسنده به کار و زندگی خود ادامه خواهند داد.

از آثار وی می توان به همسایه ها، زمین سوخته، داستان یک شهر و مدار صفر درجه اشاره کرد.

محبوب ترین کتاب ها
میزان برخورداری مدارس منطقه 6 تهران از یادگیری سازمانی
میزان برخورداری مدارس منطقه 6
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
تاثیرات مشاوره گروهی بر حل مسائل اجتماعی و بلوغ عاطفی بر اساس رویکرد لازاروس
تاثیرات مشاوره گروهی
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
Sustainable development in Urban planning for future cities
Sustainable development in Urban planning for future cities
پربازدیدترین کتاب
اصول و مباني شهرسازي
اصول و مباني شهرسازي