چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

رمان و رمان نویسی مدرن

رمان در ادبیات فارسی

این نوع داستان نویسی با گسترش ارتباطات ایران و اروپا در ایران رایج شد. همچنین از دلایل رواج رمان نویسی در ایران می توان به ورود صنعت چاپ و تاسیس مطبوعات و رواج ترجمه های مختلف در قرن نوزدهم اشاره کرد. از اولین رمان های آن دوره می توان به امیرارسلان نامدار و سیاحتنامه ابراهیم بیگ اشاره کرد.

رمان نویسی مدرن از اوایل قرن بیستم با بوف کور صادق هدایت آغاز شد و سپس با سنگ صبور و شازده احتجاب نوشته نویسندگان مشهور آن دوره، صادق چوبک و هوشنگ گلشیری، ادامه یافت. رمان نویسی مدرن پس از انقلاب اسلامی به حاشیه رانده شد اما بعد از گذشت یک دهه دوباره رونق گرفت. هوشنگ گلشیری از اصلی ترین افراد در شروع دوباره این جریان بود. وی با نوشتن کتاب هایی از جمله آیینه های دردار و تدریس داستان نویسی سعی کرد نویسندگان جوان و تازه کار را به سمت این جریان سوق دهد. از رمان های مشهور و موفق آن دوره می توان به سمفونی مردگان و نیمه غایب نوشته عباس معروفی و حسن سناپور اشاره کرد.

رمان مدرن پس از انقلاب بیشتر در انتقاد به اوضاع اقتصادی و فرهنگی موجود در جامعه نوشته می شد. در اصل پس از انقلاب نیز رمان نویسان شیوه رمان نویسی هدایت یعنی بحث در مورد تجدد و عقب ماندگی را در پیش گرفتند اما صراحت کمتری در آثار آن ها مشاهده می شود.

بوف کور، سنگ صبور، شوهر آهو خانم، کلیدر، ملکوت، همسایه ها، سووشون، مدیر مدرسه و بسیاری از رمان های دیگر که توسط نویسندگان شاخص ایرانی نوشته شده اند را می توان از جمله رمان های ارزشمند ایرانی دانست.

محبوب ترین کتاب ها
میزان برخورداری مدارس منطقه 6 تهران از یادگیری سازمانی
میزان برخورداری مدارس منطقه 6
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
تاثیرات مشاوره گروهی بر حل مسائل اجتماعی و بلوغ عاطفی بر اساس رویکرد لازاروس
تاثیرات مشاوره گروهی
پرفروشترین کتاب
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب چگونه یک مقاله علمی مناسب بنویسیم.
How to write a Good scientific paper