چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

زندگینامه و آثار دولت آبادی

محمود دولت آبادی

محمود دولت آبادی نویسنده مشهور ایرانی، متولد مرداد ماه 1319 در دولت آباد سبزوار است. دولت آبادی در خانواده ای روستایی به دنیا آمد و رشد کرد. پس از پایان تحصیلات ابتدایی به سبزوار رفت و مشاغل گوناگونی را تجربه کرد، سپس در بیست سالگی به تهران مهاجرت کرد تا رویاهای خود را دنبال کند.

او در بیست سالگی با سینما و تئاتر آشنا شد و در کلاس های نمایش شرکت کرد. دولت آبادی در چندین تئاتر به نویسندگی افراد مشهوری از جمله بهرام بیضایی به ایفای نقش پرداخت و تعدادی نمایشنامه نوشت و کارگردانی کرد. در سال های 1340 تا 1353 درگیر نمایش و بازی بود، اما پس از آن برای همیشه با تئاتر خداحافظی کرد. البته پس از آن نمایشنامه ققنوس را نوشت و دو سال بعد از انقلاب در تشکیل سندیکای تئاتر نقش موثری داشت.

دولت آبادی داستان نویسی را در سال 1341 و با "ته شب" شروع کرد و در همان ابتدا تسلط بی نظیر او در فضاسازی و دیالوگ نویسی به چشم آمد.

اکثر نوشته های دولت آبادی فضای زندگی روستاییان شرق ایران را روایت می کند و رنج و مشقت آن ها را به تصویر می کشد. او در نوشته های خود بیشتر به تشریح ویژگی های بیرونی افراد می پردازد گویی که این شخصیت ها اصلا درون ندارند. این توصیف ها به اندازه ای دقیق و ظریف هستند که تا مدت ها در ذهن خواننده باقی می مانند.

عشق به پدر از مشخصه های دیگر آثار اوست. دولت آبادی ارادت زیادی به هدایت داشت که این موضوع در کتاب سلوک به خوبی حس می شود.

دولت آبادی قبل از انقلاب به دلیل گرایشات سیاسی خود به زندان افتاد و پس از آزادی شروع به نوشتن مشهورترین اثر خود یعنی کلیدر کرد. او کلیدر را در ده جلد چاپ کرد و پونزده سال را وقف نوشتن این اثر کرد و در مورد آن گفت: فکر می کنم این کتاب کامل ترین کاری بود که می توانستم انجام دهم و حتی در جهاتی فراتر از تصورات خودم است.

آثار دولت آبادی به زبان های مختلفی ترجمه شده اند و جوایز متعددی را از آن خود کرده اند. از مهم ترین این جوایز می توان به جایزه شوالیه ادب و هنر فرانسه اشاره کرد که در سال 2014 به محمود دولت آبادی تعلق گرفت.

کلیدر، جای خالی سلوچ، سلوک، آهوی بخت من گزل و زوال کلنل از جمله آثار مهم محمود دولت آبادی هستند.

 

محبوب ترین کتاب ها
Sustainable development in Urban planning for future cities
Sustainable development in Urban planning for future cities
منابع انسانی دیجیتال
چاپ کتاب منابع انسانی دیجیتال
مواد و مصالح ساختمانی
مواد و مصالح ساختمانی
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب چگونه یک مقاله علمی مناسب بنویسیم.
How to write a Good scientific paper