چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

آشنایی با 5 جایزه معتبر در دنیای ادبیات

جوایز ادبی جهان – آشنایی با جوایز معتبر ادبی در جهان

معیار شما برای مطالعه کتاب چه ویژگی هایی است؟ بسیاری از افراد برای یافتن کتاب به فهرست کتاب های معتبر در دنیا مراجعه می کنند. یکی از راه های دسترسی به این فهرست مراجعه به لیست برندگان جوایز ادبی جهان است. در این بخش نگاهی به معتبرترین جوایز ادبی در جهان خوهیم کرد.

جایزه ادبی نوبل

افراد کتابخوان یا افرادی که می خواهند خواندن کتاب را آغاز کنند، اغلب برای انتخاب کتاب به فهرست بهترین کتاب های موجود مراجعه می کنند. جوایز ادبی جهان منابع خوبی برای انتخاب کتاب هستند.

یکی از معتبرترین و مهمترین جوایز، جایزه ادبی نوبل است که در کشور سوئد برگزار می شود. این جایزه در سال 1901 با همت آلفرد نوبل راه اندازی شد. طبق وصیت نوبل این جایزه به افرادی اهدا می شود که آثاری با مضمون آرمان خواهی خلق کرده باشند. این مراسم هر ساله در سالروز درگذشت آلفرد نوبل برگزار می شود و جایزه آن مدال طلا، دیپلم افتخار و جایزه نقدی می باشد. نویسندگان مشهور زیادی همچون ویلیام فاکنر، آلبر کامو، ژان پل سارتر، گابریل گارسیا مارکز و بسیاری دیگر موق به کسب این جایزه معتبر ادبی شده اند.

Description: برنده نوبل ادبیات 2019 چه کسی خواهد بود؟ | اعتمادآنلاین

جایزه ادبی من بوکر

دیگر جایزه ادبی معتبر جایزه من بوکر است که از سال 2005 در کشور بریتانیا آغاز به کار کرد. این جایزه به ارزش 50 هزار پوند بوده و به صورت سالانه برگزار می شود. هدف از برگزاری این جایزه انتخاب بهترین اثر انگلیسی زبان کشورهای مشترک المنافع انگلیس و ایرلند بود. در سال 2014 روند انتخاب برگزیدگان تغییر کرد و تصمیم بر این شد تا برندگان از میان تمام آثار انگلیسی زبان انتخاب شوند.

فهرست نامزدهای نهایی این جایزه شامل شش نفر است که یک نفر به عنوان برنده نهایی انتخاب می شود. علاوه بر جایزه اصلی به فرد منتخب می رسد، مبلغ 2500 پوند نیز به هر شش نامزد اهدا می شود. برگزاری این جایزه تا سال 2016 به صورت دو سالانه بود که از آن سال به بعد هر سال برگزار می شود. افرادی همچون مارگارت اتوود، هاروکی موراکامی، ایشی گورو و غیره تا به حال برنده این جایزه ادبی معتبر شده اند.

جایزه ادبی پولیتزر

از دیگر جوایز ادبی جهان می توان به جایزه ادبی پولیتزر اشاره کرد. این جایزه توسط جوزف پولیتزر در سال 1917 راه اندازی شد. جوزف پولیتزر، روزنامه نگار آمریکایی و از حامیان و بنیان گذاران مدرسه روزنامه نگاری دانشگاه کلمبیا بوده است. این جایزه در بخش داستانی به یک نویسنده آمریکایی اهدا می شود.

لازم به ذکر است که این جایزه علاوه بر حوزه ادبیات به بهترین های حوزه روزنامه نگاری و موسیقی نیز تعلق می گیرد. افرادی همچون ویلیام فاکنر، جومپا لاهیری و کارول اوتس تا به حال موفق به دریافت این جایزه شده اند.

Description: برندگان جایزه پولیتزر 2020 در بخش ادبیات معرفی شدند | اعتمادآنلاین

جایزه ادبی گنکور

جایزه ادبی گنکور به همت ادموند گنکور در سال 1896 آغاز به کار کرد. این جایزه به وصیت این نویسنده فرانسوی هر ساله به بهترین اثر فرانسوی تعلق می گیرد. جایزه ادبی گنکور در بخش هایی مانند داستان، داستان کوتاه، شعر، زندگی نامه و رمان به افراد برگزیده اهدا می شود. رومن گاری، مارگریت دوراس و پل کنستان از نویسندگان سرشتاسی هستند که این جایزه را دریافت کرده اند. جالب است بدانید که مریم مجیدی، نویسنده ایرانی فرانسوی نیز در سال 2017 برای کتاب مارکس و عروسک این جایزه را از آن خود کرد.

جایزه ملی کتاب آمریکا

جایزه ملی کتاب آمریکا یکی دیگر از جوایز ادبی معتبر است که از سال 1936 به بهترین های حوزه ادبیات اهدا می شود. این جایزه شامل بخش های ادبیات داستانی، ادبیات غیر داستانی، نویسندگان جوان، شعر، ادبیات کودک و نوجوان و جایزه یک عمر فعالیت می باشد. این جایزه در گذشته به تمامی آثار آمریکایی و غیر آمریکایی تعلق می گرفت اما اکنون تنها به ناشران و نویسندگان آمریکایی تعلق می گیرد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز
کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز