چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

کتاب های جیبی و تاریخچه آن ها

چاپ کتاب جیبی – چاپ کتاب

چاپ کتاب جیبی در اواخر دهه 1330 خورشیدی انقلابی در صنعت چاپ ایران به راه انداخت. این کتاب ها با اندازه کوچک و قیمت پایین خود در یک دوره بسیار محبوب شدند. در این بخش به نحوه چاپ این کتاب ها خواهیم پرداخت.

تاریخچه چاپ کتاب جیبی

چاپ کتاب جیبی با قیمت پایین و تیراژ بالا انقلاب عظیمی در تاریخ نشر کشور به وجود آورد. همایون صنعتی زاده، مدیر انتشارات فرانکلین در اواخر دهه 1330 خورشیدی سازمان کتاب های جیبی را تاسیس کرد. اما این موسسه پس از شش ماه دچار ورشکستگی شد. در سال 1340 که این سازمان در آستانه تعطیلی قرار گرفته بود، مجید روشنگر مدیریت این سازمان را بر عهده گرفت و بدهی های آن را پرداخت کرد.

سازمان کتاب های جیبی توانست به موقعیت خوبی دست پیدا کند. این سازمان اغلب کتاب هایی که از پیش در قطع های متفاوت چاپ شده بودند را مجددا در قطع جیبی به چاپ می رساند. کتاب های جیبی این موسسه در تیراژ حداقل 10 هزار نسخه به چاپ می رسیدند.

امروزه کتاب های جیبی اغلب در زمینه های یادگیری به چاپ می رسند. برای مثال آموزش زبان های مختلف همچون زبان انگلیسی، آموزش آشپزی، آموزش قوانین حقوقی، کتاب های آموزشی برای بیان نکات ریز کنکوری اغلب در قطع جیبی به چاپ می رسند. همچنین برای چاپ مجموعه اشعار یا مجموعه داستان معمولا از قطع جیبی استفاده می شود. این کتاب ها قابلیت حمل بسیار بالایی داشته و مخاطب می تواند در مکان های مختلف از آن استفاده کند. کتاب های جیبی تعداد صفحات کمی داشته و اغلب برای کتاب هایی که ذکر شد مناسب هستند.

مراحل چاپ کتاب های جیبی

برای چاپ کتاب جیبی همانند سایر کتاب ها باید مراحل مشخصی پشت سر گذاشته شود. نویسنده در ابتدا باید کتاب خود را نگارش کرده و آن را در اختیار یک ناشر معتبر قرار دهد. سپس سایر مراحل چاپ کتاب تحت نظارت نویسنده و توسط ناشر انجام خواهد شد. نویسنده می تواند قطع مورد نظر خود را برای کتاب انتخاب کرده از ناشر درخواست کند که کتاب را در آن قطع به چاپ برساند.

یک کتاب برای چاپ در ابتدا باید مجوزهای لازم همچون مجوز وزارت ارشاد، فیپا و شابک را دریافت کرده و سپس به چاپ برسد. کتاب های جیبی نیز مانند سایر کتاب ها ملزم به طی این مراحل می باشند و هیچ تفاوتی با سایر کتاب ها ندارند. کتاب پس از اینکه در اختیار ناشر قرار می گیرد صفحه بندی شده و برای اخذ شماره شابک آن اقدام می شود. شماره شابک یک شماره

 رقمی است که برای هر کتاب به صورت نحصر بفرد در نظر گرفته می شود. این کد از طریق موسسه خانه کتاب به کتاب های در دست چاپ تعلق می گیرد. سپس نوبت به فیپا یا همان شناسنامه کتاب می رسد. ناشر نسخه ای از کتاب را در اختیار کتابخانه ملی قرار داده و این سازمان در مدت حداکثر 20 روز فیپا را برای کتاب صادر می کند. پس از آن کتاب برای وزارت ارشاد ارسال می شود. وزارت ارشاد با توجه به نوع کتاب از 1 هفته تا 3 ماه مجوز آن را صادر می کند.

مزایای چاپ کتاب جیبی

چاپ کتاب جیبی در این روزها گزینه بسیار خوبی به نظر می رسد. این کتاب ها بسیار سبک بوده و تعداد صفحات کمی دارند. از این رو با توجه به سرانه پایین مطالعه در کشور، مخاطب علاقه بیشتری به خواندن این کتاب ها از خود نشان خواهد داد. همچنین این کتاب ها هزینه چاپ کمتری برای نویسنده در بر خواهند داشت و گزینه مناسبی برای چاپ اولی ها می باشند تا بتوانند خود و مخاطب خود را محک بزنند.

انتشارات زرین اندیشمند در خدمت شما عزیزان است تا کتاب های شما را در قطع و تیراژ دلخواه به چاپ برساند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های موجود در این صفحه تماس حاصل کنید.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب کهنه سرباز
کتاب کهنه سرباز