چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

نحوه نگارش و چاپ رمان در ژانرهای مختلف

ایده برای نوشتن رمان – رمان نویسی

یکی از مهمترین بخش های رمان نویسی داشتن ایده بکر است. اما از چه چیزهایی می توان ایده گرفت؟ در این بخش به تعدادی ایده برای نوشتن رمان در ژانرهای مختلف خواهیم پرداخت.

چند ایده برای نوشتن رمان

رمان نویسان در درجه اول باید ایده پردازهای خوبی باشند. رمان ها اغلب جنبه سرگرمی داشته و در کنار آن با توجه به ژانر خود به ارائه برخی نکات مهم و ضروری می پردازند. پس داشتن ایده برای نوشتن رمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

یک نویسنده می تواند از چه چیزهایی ایده بگیرد؟ اگر شما یک انسان ایده پرداز باشید هر چیزی برای شما الهام بخش خواهد بود. حتی می توانید با دیدن یک تصویر داستان برای آن داستان پردازی کرده و رمان خود را بر پایه آن نگارش کنید.

ایده پردازی نیاز به قوه تخیل بسیار خوب دارد. اما اگر قوه تخیل شما تا این حد قوی نیست اصلا نگران نباشید. ایده های بسیار زیادی برای نوشتن رمان وجود دارند که شما می توانید با استفاده از آن ها آثار خوبی از خود به جای بگذارید.

دقت خود را بالا ببرید. به پیرامون خود با دقت نگاه کنید. ممکن است هر چیزی که می بینید یا می شنوید ایده ای را در ذهن شما زنده کند. به سرعت این ایده ها را هرچند کوچک روی کاغذ یادداشت کنید تا سر فرصت به آن ها بپردازید.

Description: IED - How an entrepreneurial idea can be transformed into a startup

الهام گیری از شخصیت ها و وقایع

یکی دیگر از ایده های رمان نویسی الهام گرفتن از زندگی شخصیت ها است. شما می توانید از زندگی شخصیت هایی که در اطراف شما هستند یا حتی از سرگذشت خودتان الهام گرفته و آن را عینا و یا با اعمال کمی تغییرات به رمان تبدیل کنید. زندگی نامه ها اغلب مورد استقبال افراد زیادی قرار می گیرند. زیرا همیشه برای مخاطبان جالب است که داستان های واقعی که در زندگی یک فرد یا افراد اتفاق افتاده است را دنبال کنند.

یکی دیگر از راه های ایده گرفتن توجه به وقایع اطراف است. اتفاقاتی که در پیرامون شما، در شهر، کشور و یا دنیا اتفاق می افتند، می توانند ایده های خوبی برای ساخت و پرداخت باشند. برای مثال کتاب های زیادی وجود دارند که در مورد هشت سال دفاع مقدس، جنگ جهانی و سایر وقایع نوشته شده اند. این کتاب ها بعضا بر اساس داستان های واقعی که در خلال این وقایع روی داده اند و یا داستان های ساختگی نگارش شده و عموما مورد استقبال خوانندگان قرار می گیرند.

پرداختن به زندگی اسطوره های قدیمی و باز آفرینی داستان های قدیمی نیز راه های خوبی برای نگارش رمان می باشند. متاسفانه اسطوره های زیادی هستند که مردم سرزمین ما تنها نام آن ها را شنیده و با زندگی آن ها آشنایی چندانی ندارند.

Description: Opening lines: Read how some of the novels on the longlist of the 2018 Man  Booker Prize begin

توجه به سایر نکات در کنار ایده پردازی

رمان ها ژانرهای بسیار متنوعی دارند. از این رو دست نویسنده بسیار باز است و می تواند در زمینه های مختلفی به داستان سرایی بپردازد. برای مثال آن دسته از نویسندگانی که قدرت تخیلی بسیار قوی داشته به سراغ داستان های تخیلی همچون هری پاتر می روند. در داستان های هری پاتر، ارباب حلقه ها و نغمه یخ و آتش مشاهده می کنید که نویسندگان دنیای جدیدی برای خود خلق کرده اند و گویی در دنیای خود زندگی می کنند. این کتاب ها از جمله رمان های تخیلی بسیار پرطرفدار و پر فروش هستند که فیلم و سریال آن ها نیز ساخته شده است.

پس از اینکه ایده خود را برای نوشتن رمان پیدا کردید، گویی نیمی از راه را طی کرده اید. اکنون باید طرح کلی داستان را در ذهن خود پرورش داده و آن را به تدریج روی کاغذ پیاده کنید.

همانطور که مشاهده کردید ایده برای نوشتن رمان بسیار زیاد است. اما در نظر داشته باشید که ایده خوب در کنار فضاسازی مناسب، شخصیت پردازی قوی و پایان بندی درست کتاب شما را شکل می دهند. بسیاری از کتاب ها ایده خوبی در پس پرده دارند اما به خوبی به آن ها پرداخته نشده و در نتیجه نه ماندگار خواهند شد و نه فروش مناسبی خواهند داشت.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز
کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز