چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

رعایت حقوق مولف و ناشر در چاپ کتاب

حقوق مولف و ناشر – چاپ کتاب

حقوق مولف و ناشر در قراردادی که برای چاپ کتاب منعقد می شود درج شده و مشخص خواهد شد. قرارداد چاپ کتاب به انواع مختلفی تقسیم می شود که در این بخش رایج ترین آن ها را بررسی کرده و به حقوق طرفین قرارداد خواهیم پرداخت.

حقوق مولف و ناشر در قرارداد

حقوق مولف و ناشر طی قراردادی که بین این دو منعقد می شود مشخص خواهد شد. حق مولف یکی از انواع مالکیت فکری است که حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری را شامل می شود. قرارداد بین ناشر با مترجم یا مولف به چند صورت منعقد می شود که مهمترین موضوع در این قرارداد حق نشر کتاب در چاپ اول و چاپ های بعدی می باشد.

حق مولف به دو بخش مادی و معنوی تقسیم می شود. حقوق مادی از لحاظ زمانی محدود بوده و توسط پدیدآورنده اثر قابل انتقال به غیر می باشد.اما حقوق معنوی یک حق شخصی بوده و قابل انقال به غیر نمی باشد. مگر اینکه پدیدآورنده در وصیتنامه خود این موضوع را قید کند.

مولف چه کسی است؟

شخصی که پدیدآورنده یک اثر باشد از او به عنوان نویسنده، مولف، شاعر و غیره یاد می شود. از این رو حقوقی برای او در نظر گرفته می شود و اثر او به رسمیت شناخته می شود. اما این اثر باید اصالت داشته باشد و از سایر آثار موجود در آن استفاده غیر مجاز نشده باشد.

حق مولف تنها به حقوق مادی او محدود نمی شود. بلکه مالکیت فردی و معنوی آثار او به رسمیت شناخته می شود و جامعه را ملزم می دارد تا به آن احترام گذاشته و حق اخلاقی را در قبال پدیرآورنده و آثار او رعایت کند.

در قوانین موجود برای حق مولف، منافع قانونی این افراد حفظ شده و آثار آن ها از سو استفاده مصون خواهد شد. همچنین روابط روحی، معنوی و اخلاقی پدیرآورنده با اثرش حفظ شده و از تعدی در امان خواهد بود. در کل می توان گفت که رابطه پدید آورنده با جامعه تنظیم شده و چارچوب هایی برای آن تعیین می گردد.

Description: Start Writing: Choose a Topic, Audience, and Venue - Quest Oracle Community

انواع قرارداد چاپ کتاب

در یک قرارداد برای چاپ کتاب، حقوق مولف و ناشر باید حفظ شده و دو طرف به این حقوق احترام بگذارند. قراردها معمولا به چهار روش منعقد می شوند.

1. واگذاری امتیاز کتاب به ناشر: در این حالت ناشر هنگام عقد قرارداد مبلغی را به مولف پرداخت کرده و مولف دیگر حقی بابت نشر کتاب نخواهد داشت.

2. پرداخت حق تالیف به مولف: متناسب با قراردادی که بین ناشر و مولف منعقد شود، درصدی از قیمت پشت جلد کتاب در تیراژ کتاب ضرب شده و به مولف پرداخت می شود. این قراداد اغلب با نویسندگانی بسته می شود که شناخته شده هستند و کتاب های آن ها پرفروش می باشد. در این قرارداد حق نشر همیشه برای ناشر محفوظ است.

3. قرارداد مشارکت: در این قرارداد هزینه ها بین مولف و ناشر تقسیم شده و سود فروش نیز به همین ترتیب بین هر دو تقسیم می شود. طی این قرارداد نحوه مشارکت به طور کامل مشخص خواهد شد.

4. سرمایه گذاری مولف: مولف یا مترجم تمامی هزینه ها را پرداخت کرده و حق نشر کتاب را در اختیار خواهد داشت. در این بین تمام سود ناشی از فروش کتاب نیز به مولف یا مترجم تعلق می گیرد.

Description: امضای تفاهم‌نامه همکاری کتابخانه‌های عمومی و بانک - خبرگزاری مهر | اخبار  ایران و جهان | Mehr News Agency

رعایت حقوق مولف و ناشر

مولف نیز در قبال ناشر مسئولیت هایی داشته و نباید از بندهای قرارداد تجاوز کرده و تخلف کند. هر دو طرف باید به بندهای قرارداد تعهد داشته و آن ها را کاملا رعایت کنند.

پس از عقد قرارداد، ناشر وظیفه دارد مراحل مربوط به چاپ کتاب که شامل اخذ شابک، فیپا، طراحی جلد، اخذ مجوزهای وزارت ارشاد و اعلام وصول را انجام داده و کتاب را با کیفیت و قیمت مناسب به چاپ برساند.

برای چاپ کتاب خود حتما به یک انتشارات معتبر مراجعه کرده و از طی مراحل قانونی چاپ اطمینان حاصل کنید. کتاب های بدون مجوز کتاب هایی بی هویت بوده و تمام حقوق مادی و معنوی مولف را زیر سوال می برد.

انتشارات زرین اندیشمند آماده ارائه خدمات با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به شما عزیزان می باشد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز
کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز