چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

چاپ کتاب رنگی در چه مواردی لازم است؟

چاپ کتاب رنگی – تاثیر رنگ در هزینه چاپ

چاپ کتاب به دو روش دیجیتال یا افست انجام می شود. در هر دو روش می توان بسته ترجیح نویسنده یا محتوای کتاب، کتب را به صورت سیاه و سفید یا رنگی به چاپ رساند. در این بخش به چاپ کتاب رنگی خواهیم پرداخت.

روش های چاپ کتاب رنگی

برای چاپ کتاب رنگی می توان از دو روش دیجیتال یا افست استفاده کرد. برای چاپ کتاب های رنگی یا سیاه و سفید با تیراژ کمتر از 500 از چاپ دیجیتال و برای کتاب های رنگی یا سیاه و سفید با تیراژ بالاتر از چاپ افست استفاده می شود. استفاده از چاپ افست در تیراژهای پایین و استفاده در چاپ دیجیتال در تیراژهای بالا مقرون به صرفه نمی باشد.

چاپ افست همان چاپ لیتوگرافی است که در گذشته به صورت دستی و نیمه اتوماتیک انجام می شد. اما امروزه با پیشرفت علم و ساخت دستگاه های مجهز، این چاپ به صورت تمام اتوماتیک انجام می شود. این نوع چاپ بسیار دقیق بوده و کیفیت بالایی دارد. چاپ افست بر سه نوع است: چاپ تک رنگ، چاپ دو رنگ و چاپ چهاررنگ.

چاپ دیجیتال قدمت کمتری از چاپ افست داشته و دستگاه های آن روز به روز پیشرفته تر می شوند. چاپ های دیجیتال در ابتدا کیفیت چندان خوبی نداشتند و رنگ به خوبی در آن ها مشخص نبود. اما امروزه این دستگاه ها پیشرفت کرده و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار شده اند. اگر با چاپ آشنایی چندانی نداشته باشید، تفاوت بین کیفیت های چاپ دیجیتال و افست را متوجه نخواهید شد. این نوع چاپ در زمان بیسار کوتاه انجام شده و هدر رفت مواد آن بیسار کمتر از چاپ افست می باشد. شاید بتوان گفت که استفاده از چاپ دیجیتال برای کتاب های رنگی مناسب تر از چاپ افست است. چاپ دیجیتال نیز بر دو نوع است: چاپ سیاه و سفید یا چاپ رنگی.

تاثیر رنگ کتاب در هزینه چاپ

رنگ کتاب یکی از مهمترین عناصر تاثیرگذار در قیمت کتاب است. طبیعتا چاپ کتاب رنگی که در آن از تعداد رنگ های بیشتری نسبت به چاپ سیاه و سفید استفاده می شود، هزینه بیشتری نیاز دارد. اما نمی توان به طور قطعی گفت که این هزینه ها برای مثال دو یا سه برابر چاپ کتاب سیاه و سفید برای ناشر و نویسنده تمام خواهد شد. زیرا هزینه چاپ کتاب به عوامل مختلفی بستگی دارد که در مقالات پیشین به صورت مفصل به آن ها پرداخته شده است. این موارد شامل نوع کاغذ، تعداد صفحات کتاب، قطع کتاب، طراحی جلد و... بستگی دارد. هر یک از این موارد تاثیر زیادی در هزینه های چاپ دارند و باید برای اطلاع از قیمت چاپ یک کتاب تمام این موارد را در نظر گرفت. اما چیزی که مشخص است، چاپ کتاب رنگی هزینه بیشتری از چاپ یک کتاب سیاه و سفید خواهد داشت.

لزوم استفاده از رنگ در کتاب

چاپ کتاب رنگی در چه مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد؟ چاپ رنگی برای کتاب هایی که سراسر متن هستند اصلا مناسب نمی باشد. زیرا متن کتاب سیاه سفید است و نیازی به چاپ رنگی نمی باشد. این نوع چاپ برای کتاب هایی خاص از جمله کتاب های کودک، کتاب های عکس و کتاب های آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین کتاب هایی که از عکس های زیادی در آن ها استفاده شده است، باید ترجیحا به صورت رنگی به چاپ برسند. زیرا عکس در حالت سیاه و سفید وضوح کافی نداشته و جزئیات را به خوبی نشان نمی دهد.

Description: علاقه مند کردن کودکان به خواندن کتاب | کودک آنلاین

کتاب های کودک اغلب تعداد صفحات زیادی ندارند و تنها شامل تصویر شخصیت های داستان هستند. این تصاویر باید برای کودکان جداب باشند تا کودکان به آن ها توجه کرده و به داستان آن اهمیت دهند. رنگ بک عنصر تاثیرگذار در جلب توجه کودکان است. همانطور که تا به حال مشاهده کرده اید، کتاب های کودک به صورت تمام رنگی به چاپ می رسند.

چاپ کتاب رنگی در انتشارات زرین اندیشمند

در واقع کتاب هایی که مبنای اصلی آن عکس ها هستند و جزئیات موجود در عکس ها از اهمیت بالایی برخوردار است، یعنی نویسنده می خواهد با استفاده از عکس ها مفهومی را به مخاطب برساند، باید به صورت رنگی به چاپ برسند.

برای چاپ کتاب رنگی اصلا نگران هزینه های آن نباشید. با مراجعه به قسمت محاسبه هزینه در این سایت می توانید هزینه تقریبی کتاب خود را محاسبه کرده و آن را به صورت اقساط پرداخت کنید. انتشارات زرین اندیشمند کتاب های شما را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به چاپ می رساند.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب کهنه سرباز
کتاب کهنه سرباز