چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

نحوه تبدیل پایان نامه به کتاب و چاپ آن

هزینه چاپ کتاب از پایان نامه – چاپ کتاب

تبدیل پایان نامه به کتاب در سال های اخیر به یکی از دغدغه های دانشجویان تبدیل شده است. زیرا انجام این کار مزایای زیادی برای دانشجو به همراه دارد. اما یکی از مهمترین مسائل برای دانشجویان، هزینه چاپ کتاب از پایان نامه است. در این بخش به این هزینه ها خواهیم پرداخت.

تبدیل فرمت پایان نامه به کتاب

همانطور که در مقالات پیشین گفته شد، هزینه چاپ کتاب به عوامل مختلفی بستگی دارد. در نتیجه هزینه چاپ کتاب از پایان نامه نیز یک هزینه واحد نیست و عوامل مختلفی در آن موثر هستند.

بسیاری از دانشجویان در سال های اخیر اقدام به تبدیل پایان نامه خود به کتاب می کنند. این کار مزایای زیادی برای این افراد به دنبال دارد. اما یک پایان نامه چگونه به یک کتاب تبدیل می شود و چه هزینه هایی به همراه دارد؟

وقتی شما بخواهید پایان نامه خود را به کتاب تبدیل کنید، در ابتدا باید آن را به فرمت یک کتاب درآورید. زیرا اگر آن را با سر فصل های موجود به چاپ برسانید، تبدیل به کتاب نخواهد شد. بلکه تبدیل به یک پایان نامه چاپ شده می شود. تبدیل فرمت پایان نامه به کتاب یک کار تخصصی است که اگر سر رشته ای از آن ندارید، بهتر است آن را به عهده انتشارات بگذارید.

صفحه آرایی و اخذ شابک

وقتی فرمت پایان نامه شما تبدیل به یک کتاب شد، اکنون مانند این است که یک کتاب در دست داشته و می خواهید آن را به چاپ برسانید. برای این کار باید یک انتشارات معتبر پیدا کرده و کتاب خود را به آن بسپارید. سایر مراحل مانند چاپ یک کتاب معمولی طی خواهد شد.

کتاب شما باید در ابتدا صفحه آرایی شود. صفحه آرایی به جملات و کلمات شما نظم بخشیده و کار را زیباتر می کند. کتاب هایی که صفحه آرایی خوبی ندارند، باعث آزار خواننده شده و او را از خواندن بازمی دارند. فونت ریز، فاصله کم سطرها و منظم نبودن متن از عواملی هستند که چشم خواننده را اذیت کرده و خواندن را برای او دشوار می کنند.

قدم بعدی دریافت شماره شابک برای کتاب است. شابک یک کد 13 رقمی است که از سال 1372 در ایران و توسط خانه کتاب به کار گرفته می شود. داشتن این کد به هنگام اخذ فیپا ضروری بوده و به حفظ حقوق مادی و معنوی کتاب کمک می کند. این کد برای هر کتاب منحصر به فرد بوده و استفاده چند باره از آن قانونی نمی باشد.

طراحی جلد کتاب

مرحله بعدی طراحی جلد است. طراحی جلد به فروش کتاب شما کمک زیادی می کند. اما در اغلب موارد هدف دانشجویان از چاپ کتاب از پایان نامه، فروش آن کتاب نیست. بلکه دانشجویان با اهداف دیگری همچون تقویت روزمه، ارتقا شغلی و کسب امتیاز در دفاع کارشناسی ارشد و مصاحبه دکتری دست به این عمل می زنند. از این رو اگر کتاب شما جلد چندان جذابی هم نداشته باشد، مساله مهمی نیست. اما زیبایی همیشه و همه جا توجه ها را به خود جلب می کند. پس استفاده از یک طراح جلد حرفه ای به نفع شما خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که طرح بهتر، قیمت بالاتری خواهد داشت.

اخذ فیپا و مجوز وزارت ارشاد

از دیگر مراحلی که باید برای چاپ یک کتاب طی شود، اخذ فیپا و مجوز وزارت ارشاد می باشد. فیپا شناسنامه یک کتاب است که توضیحات لازم در مورد نویسنده و کتاب در آن درج می شود. مدت زمان اخذ آن از کتابخانه ملی حدود 20 روز بوده و قیمت آن ثابت می باشد. اما مدت زمان دریافت مجوز وزارت ارشاد برای هر کتاب متفاوت می باشد. کتاب هایی که از پایان نامه ها استخراج می شوند در رده بندی کتاب های علمی قرار می گیرند. مجوز کتاب های علمی در حدود یک روز تا یک هفته صادر خواهد شد. اما برای مثال ممکن است کتاب های داستانی تا 3 ماه در نوبت مجوز بمانند.

Description: فیپا چیست؟چه اطلاعاتی در آن است؟ - صفحه چین %

چاپ کتاب از پایان نامه

پس از طی کردن تمام مراحل ذکر شده، نوبت به چاپ کتاب می رسد. همانطور که گفته شد، اغلب دانشجویان کتاب خود را با هدفی به غیر از هدف مالی به چاپ می رسانند. از این رو بهتر است کتاب را به تعداد نسخه ای که نیاز دارند به چاپ برسانند. در بسیاری از مواقع با چاپ تنها یک نسخه نیز به هدف خود دست پیدا می کنند. یکی از عوامل موثر در هزینه چاپ کتاب از پایان نامه، تعداد تیراژ کتاب است. هرچه تعداد نسخه ها کمتر باشد، میزان کاغذ مصرفی کاهش یافته و هزینه ها پایین می آیند. علاوه بر اینکه داشتن یک کتاب چاپ شده در جلسات دفاع و مصاحبه دکتری بسیار به نفع دانشجویان است، این کار به ثبت پایان نامه شما کمک کرده و از سواستفاده از آن جلوگیری می کند. همچنین اگر پایان نامه شما قوی بوده و ارزش علمی بالایی دارد، می توانید کتاب خود را در تیراژ بالا به چاپ برسانید تا سایرین نیز از آن استفاده کنند. تجربه نشان می دهد که پایان نامه ها اغلب مورد توجه قرار نگرفته و در دانشگاه ها خاک می خورند.

اگر می خواهید پایان نامه خود را به کتاب تبدیل کرده و از مزایای آن بهره مند شوید، همین حالا با انتشارات زرین اندیشمند تماس حاصل کنید.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز
کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز