چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

نگارش یک کتاب و فرمت بندی آن

فرمت نگارش کتاب – بخش های مختلف کتاب

کتاب ها دارای بخش ها و قسمت های متفاوت هستند که هنگام نگارش باید به آن ها دقت کنید. در این بخش فرمت نگارش کتاب را برای شما شرح خواهیم داد.

بخش های مختلف یک کتاب

اگر قصد نگارش یک کتاب را دارید و سوال های زیادی مربوط با فرمت نگارش کتاب و بخش های مختلف آن در ذهن شما وجود دارد، بهتر است این بخش را مطالعه کنید تا بتوانید به راحتی کتاب خود را نوشته و آن را به چاپ برسانید.

یک کتاب از اجزای مختلفی تشکیل می شود. معمولا اولین صفحه هر کتاب به عنوان صفحه بسم الله در نظر گرفته می شود. سپس در صفحات بعدی که صفحه عنوان نام دارد اطلاعاتی از جمله، عنوان کتاب، عنوان فرعی، نام مولف، نام ناشر و تاریخ انتشار درج می شود. صفحه بعد نیز متعلق به شناسنامه یا همان فیپای کتاب است که اطلاعات کتاب و نویسنده در آن درج می شود. فیپای کتاب توسط انتشارات و از کتابخانه ملی اخذ می شود. صفحه بعد نیز به عنوان صفحه اهدا در نظر گرفته می شود. نویسنده می تواند در این صفحه از هر شخصی که می خواهد تشکر کرده و کتاب خود را به او تقدیم کند.

اگر کتاب شما دارای فصل بندی باشد، در اینجا نوبت به فهرست کتاب می رسد. اما بسیاری از کتاب های داستانی بدون فصل بندی نگارش می شوند.

کتاب های علمی یا قدیمی که از کلمات تخصصی یا قدیمی در آن ها استفاده می شود، نیاز به واژه نامه دارند که این قسمت اغلب در انتهای متن کتاب درج می شود و شامل معنی کلمات و توضیح در مورد آن ها است.

How to write agile user stories: 7 guidelines | InfoWorld

فرمت بندی در نگارش یک کتاب

اکنون نوبت به فرمت نگارش کتاب می رسد. چه نکاتی را باید در نگارش یک کتاب رعایت کنیم؟ اگر می خواهید کتاب خود را تایپ کنید و آن را به صورت تایپ شده در اختیار انتشارات قرار دهید، باید یک سری نکات را در نگارش آن رعایت کنید. در نگارش کتاب فاصله بین سطور باید یک باشد. اندازه قلم برای متون فارسی و عربی 12 یا 13 و برای متون انگلیسی 11 یا 12 باشد. دقت کنید که پیش از نقطه و ویرگول هیچ فاصله ای وجود نداشته باشد و پس از آن ها حتما فاصله وجود داشته باشد.

چینش متن باید از هر دو طرف صفحه مساوی باشد. یعنی Alignment متن باید روی Justify قرار گیرد. اندازه و نوع قلم نیز باید در طول کتاب بدون تغییر باقی بماند. اگر متن شما دارای پاورقی است، حتما در نظر داشته باشید که شماره های در متون فارسی به فارسی و در متون انگلیسی به انگلیسی تایپ شود.

اگر متن کتاب دارای جدول یا نمودار است، باید توضیحات جداول در بالا و توضیحات تصاویر و نمودارها در پایین به صورت وسط چین نوشته شود.

اغلب فصل ها و پاراگراف ها با فاصله آغاز می شوند. این فاصله باید از طریق دکمه تب و یا تنظیمات پاراگراف صورت گیرد و با استفاده از دکمه فاصله نباشد.

Book Writing Software to Help You Create, Organize, and Edit

صفحه بندی و صفحه آرایی کتاب

از دیگر سوالات رایج، نحوه شماره گذاری صفحات کتاب است. شماره صفحه از تقدیم نامه آغاز می شود و با حروف فارسی نشان داده می شود. از قسمت مقدمه به بعد نیز شماره صفحات با اعداد نشان داده می شود. صفحه بسم الله، صفحه عنوان و صفحه حقوقی نیز فاقد شماره گذاری می باشند.

البته این موارد مربوط به صفحه بندی و صفحه آرایی کتاب می باشد که به قطع آن نیز بستگی دارد. قطع های مختلف کتاب دارای اندازه های متفاوت بوده و صفحه بندی و صفحه آرایی باید پس از تعیین قطع انجام شود. اما مطالب بالا برای شما شرح داده شد تا با بخش های مختلف یک کتاب و فرمت نگارش کتاب آشنا شوید.

لازم به ذکر است که این موارد فقط برای اطلاعات نویسنده در اینجا درج شده اند. زیرا شما می توانید کتاب دست نویس خود را در اختیار انتشارات مورد نظر خود قرار داده و از آن ها بخواهید که دست نوشته شما را تایپ، ویرایش و صفحه آرایی کنند، که اغلب نویسندگان نیز همین کار را انجام می دهند.

انتشارات زرین اندیشمند در خدمت شما عزیزان است تا از صفر تا صد نگارش و چاپ کتاب در کنار شما بوده و در تمام مراحل بهترین خدمات را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه دهد.

محبوب ترین کتاب ها
Sustainable development in Urban planning for future cities
Sustainable development in Urban planning for future cities
منابع انسانی دیجیتال
چاپ کتاب منابع انسانی دیجیتال
مواد و مصالح ساختمانی
مواد و مصالح ساختمانی
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب روش تحقیق
روش تحقیق