چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

تبدیل شابک 10 رقمی به 13 رقمی

اصلاح شابک – تبدیل شماره شابک

شابک یا ISBN همان شماره استاندارد بین المللی کتاب است که برای هر کتاب شماره ای منحصر به فرد می باشد. در اینجا تفاوت شابک 10 رقمی با 13 رقمی و نحوه اصلاح شابک را بررسی خواهیم کرد.

اصلاح شابک چیست؟

از سال 1372 کشور ایران به عضویت در موسسه جهانی شابک درآمد. از این کد به منظور تسهیل فروش، نظارت بر انبارها و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود. کتاب هایی که دارای شابک نباشند، چاپ آن ها به صورت قانونی صورت نخواهد گرفت. شابک در هر کشور کد مخصوص به خود را دارد و در ایران برای چاپ کتاب از شناسه های 964 و 600 استفاده می شود.

از سال 2007 ساختار شابک از 10 رقم به 13 رقم تغییر پیدا کرد. خانه کتاب اعلام کرد که به دلیل افزایش روز افزون نشر کتاب های الکترونیک و تغییرات به وجود آمده در صنعت نشر جهانی، ظرفیت شابک های 10 رقمی خیلی سریع تر از زمان پیش بینی شده به اتمام رسید . از این رو سازمان جهانی شابک به فکر یک ظرفیت گذاری جدید برای اصلاح شابک و ظرفیت آن افتاد.

لزوم تبدیل شماره شابک به 13 رقم

با بررسی های صورت گرفته ساختار شابک به ساختار EAN – 13 تغییر پیدا کرد. تا علاوه بر افزایش ظرفیت، سازگاری آن با نظام شماره گذاری کالا بیشتر شود. از این رو از ناشران و نویسندگان خواسته شد تا اقدام به اصلاح شابک کرده و شماره های 10 رقمی خود را به شماره های 13 رقمی تبدیل کنند.

اگر بخواهید شابک کتاب خود را به بارکد تبدیل کنید (توضیحات لازم در مقاله قبل ذکر شده است)، در ابتدا باید از طریق سایت رسمی شابک اقدام به تبدیل شابک 10 رقمی خود به شابک 13 رقمی کنید.

محبوب ترین کتاب ها
Sustainable development in Urban planning for future cities
Sustainable development in Urban planning for future cities
منابع انسانی دیجیتال
چاپ کتاب منابع انسانی دیجیتال
مواد و مصالح ساختمانی
مواد و مصالح ساختمانی
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب روش تحقیق
روش تحقیق