چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

تاریخچه صنعت نشر ایران

نشر کتاب در ایران

صنعت نشر کتاب در ایران قدمتی صد ساله دارد و مرکزیت آن نیز تهران به حساب می آید. نسل اول ناشران ایرانی کار خود را عمدتا در حوالی بازار تهران، یعنی در نواحی تیمچه حاجب الدوله، ناصر خسرو و بازار بین الحرمین آغاز کردند. سپس با وسیع تر شدن تهران، کتابفروشی ای خود را به خیابان نادری و مقابل دانشگاه ها گسترش دادند.

از اولین ناشران ایرانی میتوان به علمی ها اشاره کرد. میرزا علی اکبر خان خوانساری در خوانسار یک کتابخانه داشت، سپس به تهران مهاجرت کرد و یک کتابفروشی در تیمچه حاجب الدوله باز کرد. سپس میرزا محمد اسماعیل، پسر بزرگ او نیز به این پیشه مشغول شد و یک کتابفروشی در خیابان نادری دایر کرد. چندی بعد میرزا محمد اسماعیل به مشهد رفت و یک ماشین چاپ خریداری کرد تا وارد کار انتشار کتاب شود. این خانواده به تدریج کار خود را گسترش دادند و در چندین شعبه دیگر تحت عناوین علمی و انتشارات جاویدان به فعالیت ادامه دادند.

نسل اول ناشران ایرانی تقریبا خانوادگی بود و از پدر به پسر یا برادر ارث می رسید. این نسل کار خود را عاشقانه دوست داشتند اما از قشر فرهیخته نبودند، یعنی اغلب یا سواد خواندن و نوشتن نداشتند یا از تحصیلات پایینی برخوردار بودند. با زبان های خارجی آشنا نبودند و آثار ترجمه را از مترجمان دریافت می کردند.

نسل اول ناشران ایرانی تا سال 1310 تنها 16 موسسه انتشاراتی در ایران دایر کردند. سپس در دهه 30 به بعد نسل دوم ناشران وارد عرصه شدند. این نسل با نسل قبل متفاوت بودند. اغلب آن ها با زبان های خارجی آشنا بودند و برخی نیز مترجم و نویسنده بودند. نسل دوم ناشران به ادبیات مدرن علاقه داشتند و در آن زمان اغلب آثار نویسندگان معروف دنیا از جمله، سارتر، فاکتر، همینگوی و غیره را ترجمه و روانه بازار کردند. از ناشران این نسل می توان به انتشارات مروارید، خوارزمی، نیل، سپهر، دهخدا و چندی دیگر اشاره کرد.

پس از انقلاب سال 57 ناشران نسل سوم وارد عرصه شدند. این ناشران اغلب کارکنان انتشارات نسل اول و دوم بودند و اوایل کتاب هایی که مجوز نداشتند را با جلد سفید روانه بازار می کردند. سپس با سخت گیری های وزارت ارشاد بازار کتاب های جلد سفید جمع شد و این ناشران و تعدادی دیگر که علاقه زیادی به کار نشر داشتند در صدد گرفتن مجوز برآمدند و به عنوان ناشران نسل سوم شروع به کار کردند.

نسل اول به علت موروثی بودن کار و نسل دوم به دلیل فرهیختگی، با هم یک رنگ بودند. اما نسل سوم این چنین نیستند. زیرا هر کدام هدف جداگانه ای را دنبال می کنند. نشر نیلوفر، نیما، البرز، چشمه و بسیاری دیگر، از ناشران نسل سوم به حساب می آیند.

محبوب ترین کتاب ها
میزان برخورداری مدارس منطقه 6 تهران از یادگیری سازمانی
میزان برخورداری مدارس منطقه 6
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
تاثیرات مشاوره گروهی بر حل مسائل اجتماعی و بلوغ عاطفی بر اساس رویکرد لازاروس
تاثیرات مشاوره گروهی
پرفروشترین کتاب
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب چگونه یک مقاله علمی مناسب بنویسیم.
How to write a Good scientific paper