چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

مزایا و معایب نشر کتاب الکترونیکی

انتشار کتاب به روش الکترونیکی

کتاب الکترونیکی یک فایل دیجیتال است که می توان آن را بر روی دستگاه هایی نظیر کامپیوتر و تلفن همراه مشاهده کرد و آن را روی شبکه جهانی وب منتشر کرد تا تمام دنیا بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. انتشار کتاب به روش الکترونیک مزایا و معایب خود را دارد که در این مطلب به مهم ترین آن ها خواهیم پرداخت.

مزایای کتاب های الکترونیک:

1. کاهش هزینه های تولید و چاپ: با انتشار تنها یک نسخه از کتاب الکترونیکی، تمام کاربران اینترنت در سراسر دنیا می توانند به آن کتاب دسترسی داشته باشند. اما کتاب های چاپی باید در تیراژ بالا چاپ شوند و در اختیار مردم قرار گیرند. بنابراین هزینه چاپ در کتاب های الکترونیکی مطرح نیست. اگرچه انتشار کتاب در محیط وب نیز نیازمند هزینه هایی برای ثبت حوزه، طراحی گرافیک، برنامه نویسی، خرید فضا در وب، خرید تجهیزات کامپیوتری و ... است، اما ناشر فقط یک بار برای این موارد هزینه خواهد کرد.

2. عدم نیاز به فضا برای انبار کتاب ها: یکی از مشکلاتی که ناشران کتاب های کاغذی با آن رو به رو هستند، انبار کردن کتاب ها قبل از عرضه آن ها به بازار و همچنین نگهداری از نسخه های اضافی در فضایی مناسب است. اما کتاب های الکترونیکی با این مشکل مواجه نیستند و به مرور زمان آسیب نخواهند دید.

3. عدم نیاز به ارسال کتاب ها و عدم مرجوعی: از مشکلاتی که ناشران به ویژه ناشران ایرانی با آن مواجه هستند، عدم توزیع مناسب کتاب در سراسر کشور است. اما کتاب های الکترونیکی نیازی به توزیع ندارند و به هیچ دلیلی مرجوع نخواهند شد. فقط باید راه مناسبی برای اطلاع رسانی به مردم پیدا کرد، زیرا قابلیت ارائه در پشت ویترین ها را ندارند.

4. اتمام نسخه های چاپی: از دیگر مشکلات نسخه ای چاپی تمام شدن آن ها است. نسخه چاپی بسیاری از کتاب های قدیمی دیگر قابل دسترسی نیست. از این رو با استفاده از کتاب های الکترونیک می توان این کتاب ها را زنده نگه داشت.

معایب کتاب های الکترونیک:

1. دسترسی به کامپیوتر و اینترنت: یکی از مشکلاتی که خوانندگان نسخه های دیجیتال با آن رو به رو هستند، دسترسی به این آثار است. اگرچه اینترنت و کامپیوتر برای اکثر مردم فراهم است اما در برخی کشورهای در حال توسعه این امکانات موجود نیستند و به همین علت این کتاب ها تعداد زیادی از خوانندگان خود را از دست می دهند.

2. حقوق مولف: مسائل در ارتباط با حق مولف در کتاب های الکترونیکی بسیار پیچیده و دردسر ساز است. به راحتی از کتاب های الکترونیکی استفاده های غیر مجاز می کنند و می توانند تعداد صفحات آن را کم و زیاد کنند. این مسائل در کشورهای جهان سوم بیشتر دیده می شود اما در کشورهای توسعه یافته نیز کاملا حل نشده است و این موضوع به سیاست گذاری های کلان نیاز دارد.

3. نحوه فروش کتاب های الکترونیکی: این کتاب ها از طریق وب و با استفاده از کارت های اعتباری به فروش می رسند. اما متاسفانه در برخی از کشورها از جمله ایران که کپی رایت رعایت نمی شود، کتاب های الکترونیکی به صورت رایگان در سراسر اینترنت و شبکه های مجازی در دسترس هستند و این موضوع آسیب جدی به ناشر و نویسنده وارد می کند.

محبوب ترین کتاب ها
Sustainable development in Urban planning for future cities
Sustainable development in Urban planning for future cities
منابع انسانی دیجیتال
چاپ کتاب منابع انسانی دیجیتال
مواد و مصالح ساختمانی
مواد و مصالح ساختمانی
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب چگونه یک مقاله علمی مناسب بنویسیم.
How to write a Good scientific paper