چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

چاپ دیجیتال و چاپ افست

روش های چاپ کتاب

هنگامی که نگارش کتاب تمام شود، وارد مرحله چاپ می شویم. در این مرحله با این سوال مواجه خواهید شد: چاپ آفست یا چاپ دیجیتال؟ در این متن به این دو روش و تفاوت های آن ها خواهیم پرداخت.

چاپ دیجیتال

در چاپ دیجیتال، فایل الکترونیکی شما مستقیما به دستگاه منتقل می شود. متداول ترین روش برای این نوع چاپ پرینتر جوهر افشان و یا لیزری است. به این صورت که رنگ دانه یا تونر را بر روی قسمت های مختلف کاغذ ظاهر می کند. در این روش کامپیوتری، میزان تولید مواد شیمیایی و کاغذ باطله کمتر است.

چاپ افست

در چاپ افست یا لیتوگرافی، نوشته ها و عکس ها روی یک سطح پلاستیکی که به شکل استوانه است برگردانده می شوند و سپس تحت فشار یک استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می شوند. در چاپ افست رنگ فایل باید به صورت CMYK (آبی، زرد، قررمز، مشکی) باشد.

برای انتخاب روش چاپ کتاب باید به معیارهای زیر توجه کنید:

1. تعداد نسخه: اگر می خواهید کتاب خود را در تیراژ بالا به چاپ برسانید، چاپ افست برای شما مناسب خواهد بود اما اگر تیراژ پایین تر از 1000 نسخه مد نظر شما است، بهتر است از چاپ دیجیتال استفاده کنید.

2. زمان: اگر قصد دارید کتاب خود را هرچه سریع تر چاپ کنید بهتر است از چاپ دیجیتال استفاده کنید. زیرا چاپ دیجیتال یک روش کامپیوتری است و تمام کارها توسط دستگاه انجام می شوند و سرعت فرآیند آن تا حد قابل توجهی بیشتر از چاپ افست است.

3. اندازه: هرچه اندازه چاپ کوچکتر باشد، روش دیجیتال برای آن مناسب تر است. برای مثال چاپ افست اغلب برای روزنامه ها و مطبوعات مورد استفاده قرار می گیرد.

4. نمونه: شما قبل از چاپ تمام تیراژ، می خواهید نمونه ای از کتاب چاپ شده را در اختیار داشته باشید تا کیفیت و سایر جوانب آن را بررسی کنید. در این صورت چاپ دیجیتال بسیار کم هزینه تر و دقیق تر خواهد بود.

5. رنگ: رنگ نهایی کار برای اکثر افراد اهمیت دارد. سیستمی به نام پانتون طراحی شده است تا افراد مطمئن شوند رنگ مورد استفاده همان رنگ مورد نظر و دلخواه آن ها است. برای این سیستم بهتر است از چاپ افست استفاده شود. زیرا رنگ های سیستم پانتون مطابقت دقیقی با چاپ دیجیتال ندارند.

محبوب ترین کتاب ها
میزان برخورداری مدارس منطقه 6 تهران از یادگیری سازمانی
میزان برخورداری مدارس منطقه 6
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
تاثیرات مشاوره گروهی بر حل مسائل اجتماعی و بلوغ عاطفی بر اساس رویکرد لازاروس
تاثیرات مشاوره گروهی
پرفروشترین کتاب
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب چگونه یک مقاله علمی مناسب بنویسیم.
How to write a Good scientific paper