چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

نماد در ادبیات فارسی

نماد چیست؟

نماد معنا و مفهوم وسیعی دارد و برای زیبایی متن استفاده می شود. هر فرهنگ نمادهای خاص خود را دارد. حتی انسان های اولیه نیز از نماد یا سمبل برای برقراری ارتباط استفاده می کردند. پس می توان قدمت نماد را به اندازه قدمت بشریت دانست.

نماد از دیرباز مور توجه شاعران در سراسر دنیا و به ویژه شاعران فارسی زبان بوده است و آن را بیشتر در ادبیات عرفانی مشاهده می کنیم. در این نوع ادبیات شاعر یا نویسنده معنی عمیقی در ذهن خود پرورش می دهد و سعی می کند با عبارات ساده و به طریقی هنرمندانه به آن عمق دهد.

هدف از نمادگرایی

استفاده از نماد رنگ و بوی تازه ای به نوشته ادبی می بخشد اما استفاده از آن لزوما هدفمند نیست. یعنی نمی توان با قطعیت گفت نویسنده همیشه برای استفاده از نمادها هدف مشخصی دارد. البته این ویژگی یکی از جذابیت های نمادگرایی است که نمی توان تشخیص داد نویسنده هدف خاصی داشته است یا این فقط برداشت خواننده است.

بسیاری از نویسندگان اعتقاد دارند که نوشته های سمبلیک ارزش ادبی بیشتری دارند و غنی تر هستند. زیرا هر خواننده ای می تواند به اندازه درک و به فراخور حال خود از این نمادها برداشت شخصی کند. نمادها علاوه بر معنی مشخص خود، یک یا چند معنی غیر واقعی دیگر را به دوش می کشند.

نماد در ادبیات فارسی

ادبیات فارسی در تمام برهه های خود پر از نماد و تعبیر بوده است. هم زمانی که نویسندگان و شاعران تحت فشار حکومت بودند و با استفاده از نماد سعی می کردند حرف خود را به گوش مردم برسانند و هم زمان های دیگر که با استفاده از اجزای طبیعت زوایای پنهان زندگی را بیان می کردند.

برای مثال، شاهنامه یکی از بهترین نمونه های نمادگرایی است و فردوسی در آن از نمادهای بسیاری استفاده کرده است. رستم نماد انسانی آرمانی و اکوان دیو نماد نفس اماره است. تمام شخصیت ها و وقایع شاهنامه اگرچه ساده به نظر می آیند اما فردوسی هنرمندانه و با استفاده از نمادها به آن ها بعد داده است.

خاستگاه نمادها

نمادها اغلب برخاسته از طبیعت، دین و مذهب و آیین های ملی و اساطیری هستند. اما در بسیاری از موارد نیز فقط ذهنیات شاعر هستند و خاستگاه معینی ندارند.

از شاعران مشهور در نمادسازی می توان به سنایی، عطار و مولوی اشاره کرد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز
کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز