چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

تعلیق در داستان

تعلیق

تعلیق در داستان به معنای بلاتکلیف نگه داشتن خواننده است. تعلیق با شک و تردید همراه است و همین موضوع باعث می شود که خواننده داستان را دنبال کند و حدس هایی در مورد پایان داستان در ذهن خود پرورش دهد.

آیا می شود خواننده امروزی که در دنیای سرعت زندگی می کند و هدفش از خواندن یک متن وقت گذرانی است را تا پایان داستان حفظ کرد؟  با گذشت زمان، نگارش داستان نیز دچار تغییر و تحول شده است.

شخصیت پردازی امروزه بیش از هر چیزی بر داستان حکمرانی می کند. اما یک متن در ابتدا باید خواننده را جذب کند و میل و رغبت را در او ایجاد کند و او را به دنبال خود بکشاند. خواننده باید همواره از خود سوال کند که در آخر چه اتفاقی خواهد افتاد؟

انواع تعلیق

تعلیق ذاتی:

عناصر داستان ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر دارند و هر کدام بر دیگری تاثیر مستقیم دارند. وقتی از تعلیق ذاتی حرف می زنیم منظور تمام عواملی است که طرح را تشکیل می دهند، شخصیت پردازی می کنند، در داستان کنش ایجاد می کنند و در آخر حس تردید و عدم اطمینان را در خواننده ایجاد می کنند.

ابهام هایی که تعلیق ذاتی در داستان ایجاد می کند باعث می شود خواننده به دنبال یک سرنخ باشد و دقیق تر داستان را دنبال کند. نویسنده به صورت هوشمندانه کلیدهایی در متن قرار می دهد تا خواننده با کنار هم قرار دادن آن ها سوالاتش پاسخ داده شود.

تعلیق مصنوعی:

همانطور که از اسم این تعلیق پیداست در طبیعت داستان وجود ندارد و نویسنده فقط به عمد یک سری اطلاعات را در اختیار خواننده قرار نمی دهد و خواننده مدام با در بسته رو به رو می شود. خواننده در پایان داستان هایی که در آن ها از این نوع تعلیق استفاده شده است احساس می کند که فریب خورده است.

برای اینکه در داستان خود تعلیق خوبی داشته باشید از جملات کوتاه استفاده کنید. تعلیق را خیلی طولانی نکنید و سرنخ ها را به موقع در اختیار خواننده قرار دهید تا داستان کسل کننده نشود.

محبوب ترین کتاب ها
میزان برخورداری مدارس منطقه 6 تهران از یادگیری سازمانی
میزان برخورداری مدارس منطقه 6
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
تاثیرات مشاوره گروهی بر حل مسائل اجتماعی و بلوغ عاطفی بر اساس رویکرد لازاروس
تاثیرات مشاوره گروهی
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب چگونه یک مقاله علمی مناسب بنویسیم.
How to write a Good scientific paper