چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

زندگینامه و آثار منیرو روانی پور

منیرو روانی پور

منیرو روانی پور، نویسنده ایرانی در مرداد ماه سال 1333 در بوشهر به دنیا آمد. اکثر داستان های او روایت کننده فضای جنوب ایران است. وی توانست در سال 1382 جایزه هوشنگ گلشیری را برای داستان رعنا از آن خود کند.

روانی پور تحصیلات خود را در بوشهر گذراند و سپس برای ادامه تحصیل در رشته روانشناسی به شیراز رفت و توانست مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه شیراز اخذ کند. بعد از آن به آمریکا رفت و در رشته علوم تربیتی در دانشگاه ایندیانا به تحصیل پرداخت.

او از سال 1360 شروع به داستان نویسی کرد و اولین کتاب خود با نام کنیزو را در سال 1367 منتشر کرد و در سال 1382 برای استان رعنا از مجموعه نازلی موفق به دریافت جایزه گلشیری شد.

روانی پور در کلاس های داستان نویسی که برگزار می کرد با بابک تختی فرزند جهان پهلوان تختی آشنا شد و این آشنایی به ازدواج ختم شد. حاصل این ازدواج فرزندی به نام غلامرضا است.

او از اولین زنانی بود که در دهه 60 رنج زنان را فریاد کشید. سبک داستان نویس در طول سال ها تغییر می کند اما دغدغه های او ثابت می مانند. او همچنین در سال 1385 یکی از حامیان کمپین تغییر قوانین تبعیض آمیز برای زنان بود.

شخصیت های اصلی داستان های او همیشه زنانی مستقل و قوی هستند و مردان اغلب در داستان های او هیچ اسمی ندارند و مطیع زنان هستند. این شخصیت ها ایستا نیستند و در طول داستان دچار تغییر و تحول زیادی می شوند.

او پس از نوشتن رمان کنیزو که یکی از معروف ترین آثار وی به مار می رود چندین کتاب و داستان کوتاه نیز نوشت که از میان آن ها می توان به سنگ های شیطان، کولی کنار آتش و اهل غرق اشاره کرد.

منیرو روانی پور از سال 2007 تا به امروز با همسر و فرزند خود در آمریکا زندگی می کند.

محبوب ترین کتاب ها
میزان برخورداری مدارس منطقه 6 تهران از یادگیری سازمانی
میزان برخورداری مدارس منطقه 6
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
تاثیرات مشاوره گروهی بر حل مسائل اجتماعی و بلوغ عاطفی بر اساس رویکرد لازاروس
تاثیرات مشاوره گروهی
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب چگونه یک مقاله علمی مناسب بنویسیم.
How to write a Good scientific paper