چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

معرفی رمان شازده احتجاب

شازده احتجاب

رمان شازده احتجاب اثر هوشنگ گلشیری است که برای نخستین بار در سال 1348 وقتی که نویسنده آن 28 سال داشت، منتشر شد. گلشیری این کتاب را خوش اقبال ترین کتاب خود می داند.

این رمان در مورد شخصی به نام شازده احتجاب است که آخرین بازمانده یک خانواده قجری است که خدم و حشم خود را اخراج کرده و هرچه به ارث برده را به پای قمار ریخته است و پیشکار سابقش فقط برای خبر مرگ بستگان به دیدن او می آید.

داستان در اتاقی نمور که پوشیده از عکس های اجداد شازده است روایت می شود. او از بیماری سل رنج می برد و در هنگام جان دادن گذشته را مرور می کند. بی رحمی ها، شکنجه ها و قتل هایی که خودش و خاندانش انجام داده بودند. اگرچه شازده دیگر توان انجام این کارها را نداشت اما ظلم و شکنجه را در چارچوب خانه خود اعمال می کرد. مثلا بعد از مرگ همسرش فخرالنسا، تنها خدمتکار باقی مانده را مجبور می کرد مانند فخرالنسا لباس بپوشد و رفتار کند.

رمان شازده احتجاب اولین داستان ایرانی است که علاوه بر بهره بردن از تکنیک های مدرن ادبی، عاری از هرگونه تقلید است. این داستان اگرچه در دوره پهلوی رخ می دهد اما متعلق به هیچ عصر و یا زمان خاصی نیست و می توان آن را به تمام دوران ها تعمیم داد. زیرا حکایتی در تقابل انسان و هستی او است.

این کتاب نه تنها محتوایی غنی دارد بلکه از لحاظ ساختاری نیز از اهمیت خاصی در ادبیات برخوردار است. گلشیری در روایت این داستان از شیوه سیال ذهن استفاده کرده است. از خاطره ای به خاطره دیگر و زمانی به زمان دیگر می رود. همچنین راوی ها نیز ناگهان تغییر می کنند که همین موضوع به پیچیدگی و جذابیت داستان افزوده است.

به گفته گلشیری این اثر تنها یک داستان تک صفحه ای در مورد مردی که در طول شبانه روز زیاد سرفه می کند و خاطرات زندگی خود را مرور می کند، بوده است. اما گلشیری تصمیم می گیرد بر عمق داستان بیافزاید و پس از یک سال و نیم تلاش شازده احتجاب را خلق می کند.

این کتاب بسیار موفق بود و به زبان های فرانسوی و انگلیسی ترجمه شد. همچنین بهمن فرمان آرا فیلمی با همین اسم ساخت که با استقبال خوبی در داخل و خارج از ایران مواجه شد.

محبوب ترین کتاب ها
Sustainable development in Urban planning for future cities
Sustainable development in Urban planning for future cities
منابع انسانی دیجیتال
چاپ کتاب منابع انسانی دیجیتال
مواد و مصالح ساختمانی
مواد و مصالح ساختمانی
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب روش تحقیق
روش تحقیق