چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

انواع قرارداد با ناشر

قرارداد چاپ کتاب

در انتخاب ناشر دقت کنید. قبل از انتخاب ناشر حتما تحقیق کرده و اطلاعات خود را افزایش دهید تا زحمت چند ساله شما هدر نرود.

1. قرارداد مشارکتی:

در این قرارداد ناشر و صاحب اثر به یک توافق مالی می رسند تا نویسنده در صورت دریافت مقداری وجه یا درصدی از سود فروش اثر با یکدیگر سرمایه گذاری می کنند. در این نوع قرارداد امتیاز کتاب برای نویسنده خواهد ماند و می تواند در آینده کتاب را در همین موسسه یا موسسات دیگر تجدید چاپ کند.

2. قرارداد درصدی:

در این قرارداد حق الزحمه نویسنده برابر است با ضرب قیمت پشت جلد در درصدی از تیراژ. کتاب نزد ناشر باقی می ماند اما اگر هنگامی که بازار به آن نیاز داشته باشد و ناشر نسبت به چاپ آن کوتاهی کند، نویسنده می تواند کتاب را از انتشارات پس بگیرد. همچنین انتشارات نمی تواند بدون کسب اجازه از نویسنده کتاب را به فرد دیگری واگذار کند. درصد حق الزحمه برای نویسندگان تازه کار بین 4 الی 5 درصد است و با افزایش تجربه می توانند آن را تا 8 الی 10 درصد افزایش دهند.

3. قرارداد واگذاری:

این نوع قرارداد مختص ناشران سودجو است. آن ها با پرداخت مبالغ اندک به نویسندگان تمام حقوق مادی و معنوی کتاب را از آن خود می کنند. ناشران زیادی با استفاده از این روش میلیونر شده اند.

4: قراردادی که در آن صاحب اثر برای اثر خود سرمایه گذاری می کند:

در این روش نویسنده ناشر کتاب خود است یا با ناشری همکاری می کند که درصد بسیار اندکی از سود فروش به او تعلق گیرد. کل کارهای اداری و اخذ مجوز به عهده نویسنده است. سود به دست آمده از این روش می تواند به چهل درصد قیمت پشت جلد برسد.

نکاتی برای بستن قرارداد با ناشر:

1. اگر تازه کار هستید، کار خود را با ناشران شناخته شده آغاز کنید. کسب سود اندک و افزایش آن در طول فعالیت بسیار بهتر از این است که ریسک کنید و نشر کتاب را خودتان بر عهده بگیرید. در این صورت اگر کتاب شما با استقبال خوبی مواجه نود شکست مالی سنگینی خواهید خورد.

2. اگر اصرار دارید که روی کتاب خود سرمایه گذاری کنید، اطلاعات خود را در مورد نشر بالا برید. مثلا تفاوت کاغذ چینی و اندوزی را بدانبد تا امکان کلاهبرداری کمتر شود.

3. باید از هزینه های مورد نیاز جهت اخذ مجوز آگاه باشید. مثلا اخذ مجوز از وزارت ارشاد هزینه ای برای شما نخواهد داشت.

4. از سخت ترین قسمت های چاپ کتاب قسمت پخش آن است. با ناشری قرارداد ببندید که در زمینه پخش سابقه خوبی دارد و می دانید که کتاب ما راهی انبار نخواهد شد.

محبوب ترین کتاب ها
میزان برخورداری مدارس منطقه 6 تهران از یادگیری سازمانی
میزان برخورداری مدارس منطقه 6
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
تاثیرات مشاوره گروهی بر حل مسائل اجتماعی و بلوغ عاطفی بر اساس رویکرد لازاروس
تاثیرات مشاوره گروهی
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب حوزه سلامت کودک و نوجوان
آسیبهای اینترنت وفضای مجازی بر کودکان ونوجوانان
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب چگونه یک مقاله علمی مناسب بنویسیم.
How to write a Good scientific paper